Cenu za odvahu pomáhat druhým převzala Zdenka Palátová

ODVAHU POMOCI DRUHÝM OCENILA JIŽ POTŘETÍ  CENA FLOCCUS NADACE ČESKÉ SPOŘITELNY

21. ledna převzalo během slavnostního setkání Nadace České spořitelny 5 organizací a 3 jednotlivci Cenu Floccus. Za každým z oceněných je fascinující a zároveň dojemný životní příběh o pomoci lidem na okraji společnosti a o dlouholeté snaze a odhodlání přispět ke zkvalitnění jejich života.

Vyhlášení vítězů předcházel nominační proces a následný pečlivý výběr finalistů. Ty vybírala 12 členná odborná porota. Každý ročník Ceny Floccus se zaměřuje na jedno konkrétní téma, v letošním ročníku to byla finanční udržitelnost – téma,  které v neziskovém sektoru čím dál více rezonuje. „Ukazuje se totiž, že dávání peněz je sice fajn, ale na darech nemůžete postavit dlouhodobou existenci organizace, zkrátka s nimi nemůžete dlouhodobě počítat. To vám neumožňuje střednědobě a dlouhodobě plánovat a limituje vás to v rozvoji.  Myslíme si proto, že je dobré ukázat ty, kteří umí realizovat společensky prospěšné činnosti i ekonomicky uvažovat,“ vysvětluje Klára Gajdušková, předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny.
Porota určila také vítěze v Ceně pro jednotlivce. Z rukou rakouského velvyslance Alexandra Grubmayra převzali skleněnou sošku za pomoc v oblasti důstojného stáří a umírání TAŤÁNA JANOUŠKOVÁ (ředitelka Hospice sv. Zdislavy), za začleňování lidí s handicapem do společnosti ZDEŇKA PALÁTOVÁ (zakladatelka Vrátka, z.s.), za dlouholetou a komunitní práci při prevenci a léčbě drogové závislosti ONDŘEJ POČAROVSKÝ (ředitel společnosti Prev-Centrum).
„Česko potřebuje odvážné, odhodlané, přesvědčené a přesvědčivé lidi. Jsou to lidé, kteří nehledí na to, zda jim jejich činnost vynese popularitu, prostě dělají správnou věc,“ vyzdvihuje laureáty v kategorii Cena pro jednotlivce Klára Gajdušková, předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny.