Povědomí o organizaci Vrátka z Třebíče již dlouho není pouze regionální záležitost. Díky úspěchům s navracením hendikepovaných lidí zpět do života se objevila i na televizních obrazovkách. Bylo to v dokumentu České televize režisérky Theodory Remundové – Příběhy neobyčejné energie. A o neobyčejnou energii tu skutečně stále jde.
Vrátka založila před deseti lety Zdena Palátová. Sama neslyšící dobře poznala, jak je těžké se s hendikepem uplatnit na českém pracovním trhu. Protože však nehodlala sedět s rukama v klíně a brblat na nepřízeň osudu, založila Vrátka občanské sdružení, které zaměstnává hendikepované.
Nebylo to vůbec lehké, ale od té doby se podařilo vybudovat několik provozoven nejrůznějšího zaměření: kavárnu, pekárnu, šicí dílnu, bazárek Zebra, šatnu na poliklinice, pedikúru, několik trafik… Je toho hodně, co Vrátka den co den nabízejí svým zdravým spoluobčanům. Nabídku služeb a produktů mohou zájemci nalézt na jejich moderních webových stránkách: www.vratka.cz
Zajímavý příběh je životní zkušenost paní Jany, která je nyní pro Vrátka a řídící management takřka nepostradatelnou. A to nejen všestranností, ale také nezdolným optimismem, který je vzhledem k jejímu postižení opravdu obdivuhodný. Smůlu měla hned od začátku. Narodila se v sedmém měsíci a ještě ji, jak sama říká, krapet přidusili. Nadějí doktoři rodičům moc nedávali: „Asi nebude chodit a nikdy nebude zcela samostatná.“ Doktoři však nepočítali s jejím bojovným duchem. Prodělala řadu operací, takže i když chodí s berlemi, chodí. Sama a všude. Vystudovala rodinou školu na Kociánce a potom střední obchodní školu, vdala se a porodila zdravého syna. To vše v Brně. A právě na mateřské dovolené, když měla strach, aby se nenudila, přečetla si inzerát třebíčských Vrátek, že otevírají kurz Poprvé či znovu. Neváhala, přijela, absolvovala kurz a získala svoje první pracovní místo. To se psal rok 2014. Od té doby se z administrativní pracovnice stala jedním ze základních koleček, která Vrátka pohánějí. Je schopna „doběhnout“ kamkoli je potřeba a tam zastat, co je třeba. Stačilo málo, podat pomocnou ruku a vytvořit podmínky.
Chráněné tvůrčí prostředí se však týká více než čtyřiceti hendikepovaných zaměstnanců. Řídící management chráněn není ani náhodou. Na něm je, aby přicházel s novými nápady, sehnal dostatek zakázek, zajistil odbyt, vymýšlel projekty, sháněl dotace.
Třebíčská Vrátka jsou schopna podstatně zvýšit výkon. Nyní hledají obchodní partnery a nejen v regionu. Nabídnout mohou za někdy unikátních podmínek prvotřídní zboží a služby. Za deset let nasbíraly cenné zkušenosti a vytvořily tvůrčí tým, na který se jejich partneři mohou spolehnout.
Zdroj: Třebíčský deník